• info@sevgimagazasi.org
  • 0 216 545 84 59

Taklitler Daima Aslını Yüceltir.

2002 yılından bugüne kadar “ Sevgi Mağazası ” adı altında faaliyetlerimizi elimizden geldiğince titizlik içerisinde sürdürmeye gayret ediyoruz. Bu süre içerisinde yaşanan ve siz dostlarımızın uyarısına neden olan olayları anında sona erdirmeye özen gösteriyoruz. Kuşkusuz “ Sevgi Mağazası ” siz dostlarımızın destek ve uyarılarıyla daha başarılı hizmet verme yolunda ilerliyor.

“ Sevgi Mağazası ”nın bu başarısı tüm yurtta baştan beri herkesin dikkatini çekmiş ve birçok kuruluş tarafından model olarak benimsenmiştir. Bunların bazılarının kuruluşu sırasında tarafımızdan yol göstermek ve hatta kendilerine yardım göndererek destek verdiklerimiz de olmuştur. Zaman içerisinde benzeri yardımlaşma etkinliği gösteren kuruluşların sayıca artması ve buna örnek alınmak hepimizi mutlu etmektedir. Ancak, bu şekilde yardımlaşma etkinliğinde bulunan kuruluşların faaliyetlerinde yaşanan aksaklıklar, kulaktan kulağa yayılmakta ve doğrudan doğruya Derneğimize şikâyet olarak iletilmektedir. Bu kuruluşlardan bazılarının bilgimiz dışında kendilerini “ Sevgi Mağazası ” şeklinde isimlendirdikleri de dikkate alınırsa, yıllar boyunca siz dostlarımızın da katkısı ve emeği ile oluşan “ Sevgi Mağazası ” isminin bu şekilde ilgimiz olmayanlar tarafından lekelenmesine sessiz kalmamız düşünülemez. Bu kapsamda yaptığımız araştırmalarda 30′dan fazla özel ve resmi kuruluşun Derneğimizin tescilli ismi olan “ Sevgi Mağazası ” ismini kullandıklarını tespit ettik. Bu kuruluşlara, “ Sevgi Mağazası ” ismini kullanmaktan vazgeçmeleri, devam etmeleri durumunda yasal yollara başvurulacağına dair uyarı yazıları yazılmıştır.

Tekrar hatırlatmak isteriz ki, kuruluşundan beri hiçbir şubesi olmadan “ Sevgi Mağazası ” adı altında yardım faaliyetlerimizi Dernek merkezimizin bulunduğu Acıbadem – KADIKÖY adresinde sürdürmekteyiz.
Sevgi ve saygıyla duyurulur.

Yönetim Kurulu adına

Fazilet ŞAHİN
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Başkandan

Sevgili Dostlar,

 Size kısaca SEVGİ MAĞAZASI nı anlatacağım.

 98 yılında kurucumuz Sinan Gülerci ve arkadaşları varlıklı  insanların  kullanmadıkları eşyalarını kendi olanakları ile evlerden  toplayıp,  yoksul semtlerdeki ihtiyaç sahiplerine Robin Hood  ruhuyla  dağıtmaya başladılar.

 Kısıtlı olanaklarla bu yardımlaşma modelini sürdürürken 2002  yılında daha iyi hizmet vermek amacıyla Kadıköy Gazetesinin  imtiyaz sahibi olan Sinan Gülerci ve gönüllü arkadaşları Kadıköy  Gazetesinin Sosyal Sorumluluk Projesi olarak 12 m2 lik küçücük  bir  mağaza açılışını rahmetli Sakıp Sabancı ile birlikte yaptılar.

 Sakıp ağanın kendi takım elbisesini bağışlayarak onurlandırdığı bu  açılışın ardından 2005 yılında Sevgi Mağazası Yardımlaşma ve  Dayanışma Derneği olarak tüzel kişilik kazanan Sevgi Mağazası;

Türk toplumunun ve Dünya insanlarının Yardımlaşma ve Dayanışma vizyonunu paylaşmak ve bu konuda öncülük etmek, insanlar arasındaki iletişimi geliştirmek “YARDIMLAŞMAKTAN MUTLU OLAN İNSANLAR” kimliklerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak ilkesi ile var gücünü ortaya koydu.

Ben 2002 yılında başlayan süreçte Sevgi Mağazası’na yardım getiren bir gönüllü iken 2005 yılı sonundan itibaren kendimi bu çalışmanın ortasında buldum.

İlk Genel Kurulun ardından Sinan Gülerci önderliğinde Türkiye’de ilk kez kurulan Kadıköy Kaymakamlığı Sosyal Sorumluluk Koordinasyon Merkezi ile Derneğimiz, Türkiye’de ve Avrupa’da yine ilk kez 1200 Sivil Toplum Kuruluşunu bir araya getiren tek kuruluş oldu.

Sevgi Mağazası 2006 yılında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yine Türkiye’de ve Avrupa’da örnek yardımlaşma modeli olarak ilan edildi.

Derneğimiz Avrupa Birliği temsilcileri, UNICEF ve bir çok Sivil Toplum Kuruluşu ile birlikte Haydi Kızlar Okula, Kamu ve STK’ların işbirliği, Sokak Çocuklarının Rehabilitasyonu, Risk Altındaki Çocuklar ve Sevgi Çamaşırhanesi gibi… birçok ilke imza attı.

Şimdi de özellikle 0 -15 yaş arası çocuklarımızın yaşam kalitelerini arttırmak, onların sorunlarına biraz da olsa çare olmak adına yaptığımız çalışmaların yanı sıra, siz değerli dostlarımızın desteği ile toplanan oyuncakları 24 Nisanda Çocuklarımıza dağıtacağız. Ve onları gülen gözleri ile bir kez daha kucaklayacağız.

İhtiyaç sahipleri ile varlıklı aileleri buluşturan Sevgi Mağazası’nda “BURADA HERŞEY SEVGİ İLE” ilkesi en vazgeçilmez ve değiştirilemez duygumuzdur. Bu duyguyla yalnızca İstanbul’da değil, her ay en az iki farklı yer olmak üzere Türkiye’nin Edirne’den Ağrı’ya kadar her noktasına yardım göndermekteyiz.

En önemlisi kocaman yürekleri olan Gönüllülerimiz ile faaliyetlerini sürdüren ve hiçbir şubesi olmayan Sevgi Mağazası, siyaset üstü bir güce sahip olup, din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan sadece SEVGİ’Yİ paylaşıyor.

Yaptığımız bu çalışmalara Dernek Üyesi olarak katılan ya da dağıtımlara katılarak Dernek Gönüllüsü olan, bizi iş yaşamında, sosyal hayatlarında ve sanal ortamlarda tanıtarak gönül desteğini ve mali yardımlarıyla parasal desteğini esirgemeyen tüm dostlarımıza ve özellikle bugün burada olan siz sayın dostlarımıza çok teşekkür ederim.

Hepiniz sevgiyle kalın.

Fazilet ŞAHİN

 

Kucak Dolusu Teşekkürler Tüm Dostlarımıza


“ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİ YAŞAMA SEVİNCİMİZDİR, BUGÜNÜN ÇOCUĞUNU YARININ BÜYÜĞÜ OLARAK YETİŞTİRMEK HEPİMİZİN İNSANLIK GÖREVİDİR.” MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

KUCAK DOLUSU TEŞEKKÜRLER TÜM DOSTLARIMIZA…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı 26 Nisan 2014 Cumartesi günü Acıbadem Parkında 650 ye yakın SEVGİ MAĞAZASI çocuğumuza Oyuncak ve Kitap dağıtarak sevinçle, neşeyle, coşkuyla kutladık, kendi çocukluğumuza geri döndük ve en önemlisi çocuklarımızın sevinçlerini yüreğimizde hissettik.

Oyuncak ve Kitap Dağıtımı etkinliğimizde bize yasal izinleri veren İstanbul Valiliğine, Kadıköy Kaymakamlığına, İstanbul ve Kadıköy Emniyet Müdürlüğüne, Kadıköy Belediyesine ve Acıbadem Mahallesi Muhtarlığına teşekkür ederim.

Bu büyük organizasyonda bize oyuncak, kitap, poğaça, kek, meyve suyu göndererek destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlardan oluşan bağışçılarımıza, sanal ortamlarında duyurumuzu yayımlayan tüm destekçilerimize, etkinlik günümüzde bizzat gelerek organizasyonun sorunsuz gerçekleşmesini sağlayan gönüllü üniversiteli gençlerimize, üyelerimize ve SEVGİ DOSTLARIMIZA sonsuz teşekkür ederim.

Bu organizasyonun mutfağında özveri ile çalışan SEVGİ MAĞAZASI’nın kocaman bir aile olduğunu kanıtlayan üyelerimize ve gönüllülerimize ayrıca çok teşekkür ederim.
Biz başarılarımızı gönül bağı ile kurduğumuz dostlukla gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle Acıbadem Gönüllüleri başkanı Sn. Neşe Uçak’a da ilk kez gerçekleştirdiğimiz işbirliğinde ki çabaları için ayrıca teşekkür eder şükranlarımı sunarım.

Sevgi ve saygılarımla…
FAZİLET ŞAHİN
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

BAŞIMIZ SAĞOLSUN...

 

“SEVGİYLE KURDUK, SEVGİNİZLE YAŞIYORUZ”

TEŞEKKÜR VE ŞÜKRANLARIMIZLA…
Derneğimizin amacını oluşturan paylaşma ve yardımlaşma hareketinin ilk temellerinin atıldığı günden bu yana tam 20 yıl geçmiş, dile kolay…

Gün geçtikçe Derneğimize güven ile ayni ve nakdi olarak destek veren bağışçılarımız, gönüllülerimiz ve üyelerimiz sayesinde dil, din, ırk ve cinsiyet ayırımı yapmadan faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz.

Derneğimiz Türk toplumunun ve Dünya insanlarının yardımlaşma ve dayanışma vizyonunu paylaşmak ve bu konuda öncülük etmek, insanlar arasındaki iletişimi geliştirmek “YARDIMLAŞMAKTAN MUTLU OLAN İNSANLAR” kimliklerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak ilkesi ile var gücünü ortaya koymaktadır.

Bizler ilk zamanlarda RobinHood ruhu ile hareket ederken, bugün Derneğimizde kayıt altına alınan binlerce ihtiyaç sahibi kendilerine, ailelerine, yakınlarına fayda sağlamaktadır. Bu ihtiyaç sahipleri ile sadece ayni yardımları değil, maddi ve manevi sıkıntılarını da paylaşarak, çözüm odaklı çalışıyoruz.
Derneğimizden bugüne kadar ihtiyaç sahibi ailelere 4.272.812 adet eşya yardımı (kıyafet, ayakkabı vb) yapıldı. Edirne’den Ağrı’ya kadarköy okullarına 13.986 koli (ayakkabı, mont,kırtasiye malzemesi vb.) malzemeler gönderildi.İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına 104.850 adet kırtasiye malzemesi dağıtımı yapıldı.
“Her Çocuk Kitap Kurdu Olsun” kampanyamız ile 898.800 adet kitap, roman vb.gönderildi, yüzlerce okula kütüphaneler kuruldu.
2009 yılında başlattığımız “Bin Çocuğa Bin Oyuncak kampanyası” ile 36.708 adet oyuncak çocuklarımıza ulaştırıldı.
Yine 2009 yılında başlattığımız “Pil Kardeşliği Kampanyası” ile işitme engelli 17 çocuğumuza her ay düzenli olarak 30 ar adet kulak pili verilmekte ve ihtiyaçları doğrultusunda protez işitme cihazları, koklear işitme cihazları, koklearimplant kabloları, işitme cihazı FM sistemi temin edildive sahiplerine teslim edildi.
Sadece son üç yılda 42.991 adet beyaz eşya, mobilya, çeyiz, küçük ev aletleri ve ev tekstili ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Yüzlerce eğitim desteği alan öğrencimiz okullarından başarı ile mezun olup yurdun birçok yerinde ışık saçarken, halen okuluna devam eden onlarca öğrencimiz ise aydınlık bir gelecek beklentisi ile hayata atılmayı hedeflemektedir.

20 yılda yine yüzlerce engelli genç ve çocuklarımıza, sosyal yaşama katılmalarını kolaylaştırmak için yüzlerceakülü tekerlekli sandalye,özellikli sandalye ve tekerlekli sandalye vb. medikal malzeme teslim edildi.
Tüm bu faaliyetleri gerçekleştirmemizde bizlere güven ile destek veren;
•    Ayni ve nakdi yardım gönderen tüm gönüllü destekçilerimize,
•    Ayni yardım gönderen tüm kurumsal firmalara,
•    Derneğimizde fiilen çalışan tüm gönüllülerimize ve üyelerimize,
Sonsuz teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız.

Sevgi ve saygılarımızla.

Fazilet Şahin
Yönetim Kurulu Başkanı / 04Ağustos 2018

 

E-Bülten üyeliği için