Etkinlik Takvimi
E-Bülten
BAŞKANDAN

 Sevgili Dostlar,

 Size kısaca SEVGİ MAĞAZASI nı anlatacağım.

 98 yılında kurucumuz Sinan Gülerci ve arkadaşları varlıklı  insanların  kullanmadıkları eşyalarını kendi olanakları ile evlerden  toplayıp,  yoksul semtlerdeki ihtiyaç sahiplerine Robin Hood  ruhuyla  dağıtmaya başladılar.

 Kısıtlı olanaklarla bu yardımlaşma modelini sürdürürken 2002  yılında daha iyi hizmet vermek amacıyla Kadıköy Gazetesinin  imtiyaz sahibi olan Sinan Gülerci ve gönüllü arkadaşları Kadıköy  Gazetesinin Sosyal Sorumluluk Projesi olarak 12 m2 lik küçücük  bir  mağaza açılışını rahmetli Sakıp Sabancı ile birlikte yaptılar.

 Sakıp ağanın kendi takım elbisesini bağışlayarak onurlandırdığı bu  açılışın ardından 2005 yılında Sevgi Mağazası Yardımlaşma ve  Dayanışma Derneği olarak tüzel kişilik kazanan Sevgi Mağazası;

Türk toplumunun ve Dünya insanlarının Yardımlaşma ve Dayanışma vizyonunu paylaşmak ve bu konuda öncülük etmek, insanlar arasındaki iletişimi geliştirmek “YARDIMLAŞMAKTAN MUTLU OLAN İNSANLAR” kimliklerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak ilkesi ile var gücünü ortaya koydu.

Ben 2002 yılında başlayan süreçte Sevgi Mağazası’na yardım getiren bir gönüllü iken 2005 yılı sonundan itibaren kendimi bu çalışmanın ortasında buldum.

İlk Genel Kurulun ardından Sinan Gülerci önderliğinde Türkiye’de ilk kez kurulan Kadıköy Kaymakamlığı Sosyal Sorumluluk Koordinasyon Merkezi ile Derneğimiz, Türkiye’de ve Avrupa’da yine ilk kez 1200 Sivil Toplum Kuruluşunu bir araya getiren tek kuruluş oldu.

Sevgi Mağazası 2006 yılında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yine Türkiye’de ve Avrupa’da örnek yardımlaşma modeli olarak ilan edildi.

Derneğimiz Avrupa Birliği temsilcileri, UNICEF ve bir çok Sivil Toplum Kuruluşu ile birlikte Haydi Kızlar Okula, Kamu ve STK’ların işbirliği, Sokak Çocuklarının Rehabilitasyonu, Risk Altındaki Çocuklar ve Sevgi Çamaşırhanesi gibi… birçok ilke imza attı.

Şimdi de özellikle 0 -15 yaş arası çocuklarımızın yaşam kalitelerini arttırmak, onların sorunlarına biraz da olsa çare olmak adına yaptığımız çalışmaların yanı sıra, siz değerli dostlarımızın desteği ile toplanan oyuncakları 24 Nisanda Çocuklarımıza dağıtacağız. Ve onları gülen gözleri ile bir kez daha kucaklayacağız.

İhtiyaç sahipleri ile varlıklı aileleri buluşturan Sevgi Mağazası’nda “BURADA HERŞEY SEVGİ İLE” ilkesi en vazgeçilmez ve değiştirilemez duygumuzdur. Bu duyguyla yalnızca İstanbul’da değil, her ay en az iki farklı yer olmak üzere Türkiye’nin Edirne’den Ağrı’ya kadar her noktasına yardım göndermekteyiz.

En önemlisi kocaman yürekleri olan Gönüllülerimiz ile faaliyetlerini sürdüren ve hiçbir şubesi olmayan Sevgi Mağazası, siyaset üstü bir güce sahip olup, din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan sadece SEVGİ’Yİ paylaşıyor.

Yaptığımız bu çalışmalara Dernek Üyesi olarak katılan ya da dağıtımlara katılarak Dernek Gönüllüsü olan, bizi iş yaşamında, sosyal hayatlarında ve sanal ortamlarda tanıtarak gönül desteğini ve mali yardımlarıyla parasal desteğini esirgemeyen tüm dostlarımıza ve özellikle bugün burada olan siz sayın dostlarımıza çok teşekkür ederim.

Hepiniz sevgiyle kalın.

Fazilet ŞAHİN

Sevgi Mağazası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği © 2002-2014 - Codec Bilişim Hizmetleri